Windows 10 için Gelmesi Beklenen 10 Yeni Özellik

Siz de öneri kutusunda dilediğiniz 20 favori özelliği oylayabilirsiniz.

Oylama henüz sona ermedi. Dolayısıyla henüz kesinleşmiş olan bir listeden bahsetmek mümkün değil. Başlangüç menüsünün geri dönüşüyle birlikte Microsoft'un kullanıcı notlarına eskisinden daha fazla önem verdiği gerçeğine rağmen çok sayıda oy almış olan bir özelliğin Microsoft tarafından mutlaka kullanılacağına dair bir kanıt da yok. Windows 10 için planlanan düzenin aksine gidebilecek bir özellik yeni işletim sistemine eklenmeyebilir.

Bugüne kadar oylanan listede en çok oy alan özellikleri geri sayımla takdim edelim:

10) Yazılım kurulum ve silme işlemlerinin geliştirilip kayıt defteri dosyalarının ortadan kaldırılması
Windows kullanıcılarının genelde CCleaner gibi uygulamalar tercih etmesine neden olan ve işletim sistemin çözüm yolu bulamadığı işlemlerden biri olan kayıt defteri dosyalarını onarma işlemi, yazılım kurma veya silme işlemlerinde sıkıntı yaratıyordu. Kullanıcılar, geçici klasörler talep ediyorlar ve yazılımın kurulumunda veya silinmesinde kayır defterlerinin sıkıntı yaratmamasını talep ediyorlar.

9) Windows 8 Önizleme Paketi sürümüyle gelen Aero Glass teması
Aero Glass, Windows Vista ve Windows 7 temaları olarak bulunan saydam katmanlı bir görsele sahipti. Döneminde oldukça şık gözüken temanın sistem gereksinimlerini zorlaması nedeniyle kullanıcıların bir kısmı şikayetçiydi. Ne var ki günümüz standartlar doğrultusunda Aero Glass temasının bir sıkıntı yaratması ihtimal dahilinde görünmüyor. Bu özelliğin Microsoft tarafından dikkate alınmama olasılığı oldukça yüksek. Windows 10 ile birlikte arayüzde pastel renklerin hakim olması bekleniyor.

8) Başlangıç ekranını kişiselleştirme
İşletim sistemine giriş yaparken çıkan görüntü Windows 7 kullanıcıları için kişiselleştirilebiliyormuş. Windows 8 kullanıcılarına aynı seçeneği sunmayan Microsoft, yeni işletim sistemine geçen bir kısmı üzmüştü.

7) Daha iyi bir Notepad uygulaması
Windows 8'in Notepad uygulaması oldukça ilkel görünen bir metin yazma uygulaması ve kullanıcıların birçoğu Notepad++ gibi daha modern bir arayüz kullanmak istiyorlar. Ne var ki, eklenecek olan yeni özelliklerin kolay kullanımı olan bir uygulamayı karmaşık hale getirebileceği fikri de oldukça yaygın.

6) Windows 10 üzerindeki tüm Aero temalı objelerin yeniden tasarlanabilir ve yerleştirilebilir olması
Kişiselleştirilebilen Windows temaları talep eden kullanıcılar 4000'den fazla oy vererek farklı ikonlar ve objeler kullanarak işletim sistemlerini kendi kullanım alışkanlıkları ve estetik algılarına göre tasarlamak istediklerini dile getirdiler.

5) Dosya Gezgini için .rar, .7z ve .bz2 gibi dosyalar için destek
Şu an Wİndows kullanan herkes bu dosyaları kullanabilmek için üçüncü parti yazılımları kullanmak durumunda ancak işletim sistemi bu dosya türlerine direkt destek veriyor olması arzulanıyor. Böylece etrafta program aramak zorunda kalmadan ve sıkıştırılmış dosyaları daha hızlı bir şekilde açmak veya kullanmak mümkün olacak.

4) Kontrol panelinin bilgisayar ayarlarıyla birleşmesi
Bu fikrin ardında yatan en önemli gerekçe daha etkin bir işletim sistemine kavuşma isteği. Birçok ayarı hem bilgisayar ayarlarında hem de kontrol panelinde bulmak mümkün. Tüm ayarlara ulaşabileceğiniz tek bir panel daha kullanışlı olabilir.

3) Windows güncellemeleriyle yenilenen sürücü versiyonları
Hayatı kolaylaştıracak bir seçenek olarak göze çarpan bu talep ile kullanıcılar sahip oldukları tüm donanımlar için farklı internet sitelerinde gezip uygun sürücüyü aramak zorunda kalmayacaklar, Windows güncellemeleri bu opsiyonu her kullanıcıya sağlayacak.

2) İşletim sistemini Windows 10'e yükseltmenin bedelsiz olması
Bu seçeneğin popüler olması kimseyi şaşırtmadı. Windows 8 veya Windows 8.1 kullanıcılarının Windows 10'a geçerken bedel ödememesi fikrinin makul bir düzeyde ve kabul edilebilir olması için Windows 10 Home Edition sürümüyle sınırlı bir kampanyanın olması isteniyor. Enterprise sürümüne geçişin mutlaka bedelli olması gerektiği savunuldu. Windows 7 ve daha eski bir işletim sistemine sahip olanların da mutlaka paralı geçiş yapması gerektiği düşünülüyor.

1) Windows Gezgini için sekme açma opsiyonu
Windows Gezgini kullananlara internet tarayıcılarından alışılageldik kullanım çeşitliliğini sunabilecek olan bu özellik Mac OS X'te çoktandır var. Araç çubuğunda görüntü kirliliğini de engelleyecek olan bu seçenek en çok oy alan istek oldu.

Windows 10 Teknik Önizleme versiyonu kullanıcılara sunulduktan sonra çok kısa bir süre içersinde 1 Milyon insan indirme gerçekleştirdi. 2015 yılında gelecek olan yeni Windows hakkında ipuçları veren bu sürüm ile birlikte kullanıcıların taleplerini dikkate alan Microsoft'un hazırlamış olduğu öneri kutusunda dikkat çeken seçenekler bunlardı. Sizin fikriniz nedir? Windows 10 ile gelmesini istediğiniz özellikleri bizimle aşağıdaki yorum kutusundan paylaşabilirsiniz.

Kaynak : http://blog.tamindir.com/windows-10-icin-gelmesi-beklenen-10-yeni-ozellik_7324/